Київська Русь



Ки́ївська Русь — середньовічна держава у Східній Європі зі столицею в Києві, котра існувала з кінця IX до середини XIII століть. Вона об'єднала під владою династії Рюриковичів східнослов'янські та фіно-угорські племена. У часи найбільшої могутності простягалася від Балтійського моря на півночі до Чорного моря на півдні, і від верхів'ї Вісли на заході до Таманського півострова на сході. Сучасні УкраїнаРосія та Білорусь традиційно вважаються культурними наступниками давньоруської держави.
Становлення Київської держави відбувалося під впливом як політичної самоорганізації племінних об'єднань, так і завдяки активному проникненню в Східну Європу вихідців із Скандинавії (варягів). Роль останніх та походження самої назви «Русь» залишається предметом дискусій. Згідно з традиційною версією, першим правителем держави вважається родич Рюрика князь Олег, який об'єднав у 882 році новгородську північ та київський південь. Сам Київ завдяки стратегічному розташуванню на Дніпрі став столицею. Олег та його наступник князь Ігор здійснювали активні походи на Константинополь та уклали з Візантією низку мирних угод, які розширили торгові привілеї русичів. 
Піку могутності Київська Русь досягла за правління Володимира Великого, що переміг у міжусобній боротьбі. Він проводив реформи, спрямовані на консолідацію племен, зміцнення центральної влади та відбиття нападів кочовиків. Іншим рішучим кроком князя стало запровадження християнства та організація давньоруської церкви. Нова релігія інтегрувала під своєю егідою писемність, літературу, архітектуру та мистецтво. 
Після смерті Ярослава у 1054 році його нащадки розділили імперію на окремі князівства, держава вступила в тривалий період занепаду та феодальної роздробленості. Винятком становить хіба що правління Володимира Мономаха та його сина Мстислава, які на певний час спромоглись консолідувати владу. Зміни в торгових маршрутах значно підірвали економічну значимість, тоді як напади половців позбавили багатства й енергії. Суперництво регіональних правителів за титул Великого князя також ослабило дану східнослов'янську державу.

Комментарии